Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-31 12:51:58
Wężownica - charakterystyka
Pochodząca z Azji i Afryki sansevieria swoją popularność zawdzięcza nie tylko łatwej pielęgnacji ale i bardzo prostej uprawie i rozmnażaniu. Dodatkowym atutem jest jej bardzo efektowny wygląd, gdyż niektóre jej odmiany mogą dochodzić nawet do 100 cm wysokości. Potocznie kwiaty nazywane wężownicami możemy podzielić na dwie grupy, z których z kolei możemy wyodrębnić różne odmiany.
Sansewieria i jej wysokie odmiany
Pierwszą grupą są rośliny wysokie, o pionowym kierunku wzrost o bardzo charakterystycznych sztywnych, kierujących się do góry, mieczowatych liściach. Najbardziej popularnymi odmianami tej sansewierii są Sansevieria trifasciata (zwana popularnie sansewierią gwinejską) oraz Sansevieria trifasciata „Laurentii”.
Opis sansevierii trifasciata
Z poziomego kłącza wyrastają grube, szablaste, zaostrzone, skórzaste, ciemnozielone liście z jasnymi, nieregularnymi, poprzecznymi prążkami. U podstawy rośliny wiosną wyrastają ogoniaste lub wiechowate, wysmukłe kwiatostany o małych zielonkawobiałych, pachnących kwiatach osiągających wysokość 2/3 liści. Jako sukulenty znoszą stanowisko jasne do w pełni nasłonecznionego; muszą zostać zahartowane gdy przesuwa się je z miejsc o ograniczonym oświetleniu.
Sansevieria trifasciata „Laurentii”
Krótkie kłącze tworzące boczne rozłogi. Z kłącza wyrastają bezogonkowe, grube, długie, skórzaste, podługowato lancetowate lub szablaste liście. Część środkowa jest szarozielona prążkowana a brzegi żółte. U podstaw wyrastają groniaste lub wiechowate kwiatostany utworzone z białych kwiatów. Jeśli chodzi o wymagania – należy zapewnić stanowisko od bardzo jasnego do w pełni nasłonecznionego; temperatura 18-25 stopni.
Odmiany sansewierii w kształcie rozety
Do drugiej odmiany możemy zaliczyć grupę sansewierii, których rośliny tworzą kształt niskiej rozety. Nie są one tak wysokie jak dwie wyżej opisywane wężownice. Najbardziej znane odmiany takich sansevierii to Sansevieria trifascianta „Hahnii” oraz Sansevieria trifascianta „golden hahnii”.
Sansevieria trifascianta „Hahnii”
Gdyby pokusić się o jej opis wyglądałby on następująco - z krótkiego kłącza wyrastają szeroko lancetowate liście, które tworzą otwarty lejek. Na szarozielonym tle występują nieregularne ciemnozielone prążki. U podstawy tworzą się rozłogi. Średnia wysokość 15-20 cm.
Sansevieria trifascianta „Golden Hahnii”
Drugą równie popularną odmianą niższych sansevierii jest sansevieria trifascianta „golden hahnii” która charakteryzuje się krótkim kłączem z bocznymi rozłogami. Rozety krótkich, mocnych, zgrubiałych, skórzastych szeroko lancetowatych liści tworzą otwarty lejek. Na brzegach liści widać szerokie, żółte pasy.
Floryści współpracujący z kwiaciarnią internetową Euroflorist polecają sansevierię jako roślinę łatwą w pielęgnacji. Do prawidłowego wzrostu niezbędne jest absolutne minimum – woda. Jako dekoracja z powodzeniem sprawdzi się nawet tam, gdzie wszystkie inne rośliny więdną – w klimatyzowanych biurowcach lub na pełnych przeciągu korytarzach.
Autor: Anna Burzyńska
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.